Často kladené otázky

Obecné

Ano, cestu můžete ukončit klepnutím na ikonu domečku, po potvrzení se vrátíte zpět do hlavní nabídky. Když následně rozehranou cestu znovu spustíte, nabídne se vám možnost buď pokračovat od posledního stanoviště nebo začít od začátku. V seznamu cest se také na kartě cesty ukazuje informace o počtu dokončených stanovišť z celkového počtu.
Informace je pouze orientační. Záleží, jak moc si zajdete, kolik si uděláte přestávek... Chceme, abyste si hru užili a proto nijak nezáleží na tom jak dlouho vám bude trvat. Pokud vás po cestě něco zaujme a budete si chtít udělat odbočku nebo se třeba budete chtít zastavit někde na jídlo, směle do toho.
Nepotřebujete. Všechny cesty a jejich stanoviště jsou uloženy přímo v aplikaci. Pro navigaci ke stanovišti však budete nejspíš potřebovat mapu. Nemáte-li v telefonu aktivní datový tarif, je vhodné si před cestou stáhnout offline mapy při připojení na wifi.
Průběžně přidáváme do hry další a další cesty. Čtyři z nich jsou zdarma - jedna v Praze, jedna v Brně a poslední dvě ve Šlapanicích a ve Žlebech. Další cesty je možné pořídit jako nákup v aplikaci přímo v seznamu, ve kterém si cesty vybíráte. Pokud chcete být informováni o nově přidaných cestách, můžete nás sledovat na sociálních sítích nebo si zde na webu přihlásit odběr e-mailových novinek.
S současné době je možné hrát hru na iPhone s verzí iOS 15.2 a novější. Brzy umožníme hrát hru i na iPadu - na výletě s sebou sice budete mít spíš mobil, ale pokud si někdo bude chtít vychutnat obsah na větším displeji tabletu, bude to možné. Verzi pro Android připravujeme.

Přesun mezi stanovišti

Vzdálenost je obvykle přesná na jednotky metrů. Přesnost se však může snížit, pokud jste v místě, kde GPS přijímač ve vašem mobilu má špatný výhled na satelity, podle kterých vypočítává polohu. Tedy například v úzkých ulicích měst, kde jsou vysoké domy. Ale pozor, vzdálenost je uveden "vzdušnou cestou". Cesta, kterou skutečně k dalšímu stanovišti ujdete, bude samozřejmě delší. Doporučujeme kliknout na tlačítko "ukázat na mapě" a podívat se, kudy půjdete nebo přímo využít navigaci, kterou mapové aplikace nabízejí.
Při prvním použití tlačítka "ukázat cestu" si vyberete z jedné z podporovaných aplikací - Mapy.cz, Apple Mapy a Google Mapy. Následně vám při klepnutí tlačítko otevíráme vybranou aplikaci (musí být samozřejmě nainstalovaná - jinak se otevře webová stránka). Pokud vaši volbu chcete později změnit, můžete to udělat v nastavení, do kterého vstoupíte z menu - to vyvoláte kliknutím na "hamburgerové" tlačítko se třemi proužky vpravo nahoře na obrazovce.
Ve městech je to do značné míry jedno a záleží na vaší preferenci. Při výletech přírodou možná oceníte turistické mapy, které nabízí aplikace Mapy.cz.

Úkoly na stanovištích

Určitě, máte dokonce několik možností. Dokud úkol nedokončíte, můžete klepnout na tlačítko se zahnutou šipkou vlevo nahoře, které spustí celou scénu na stanovišti znovu a můžete si tedy také znovu přečíst zadání úkolu od Filuty. Nebo můžete v průběhu plnění úkolu klepnout na tlačítko s ikonou otazníku vlevo nahoře a zobrazit si text zadání úkolu v celku. V průběhu většiny úkolů se také ještě vypisují dodatečné tipy, jaký další krok máte udělat.
Úkoly spočívající v zodpovězení otázky, ať už textové nebo třeba určení správné vlajky, roku, ovoce a podobně to neumožňují. Nedávalo by to smysl. Pak tu máme úkoly, kde řešíte nějaký rébus, dokud se vám to nepodaří a nebo to nevzdáte. Tam to také možné není (pokud tedy nespustíte celou cestu znovu, samozřejmě). Avšak u zbývajících úkolů, což jsou minihry, to naopak možné je. Můžete u nich opakovat úkol kolikrát chcete, dokud neklepnete na tlačítko Jít dál.

Řešení problémů

Těchto případů by mělo být naprosté minimum. Jako stanoviště vybíráme místa, která jsou trvalá, často historická a nehrozí třeba jejich přemístění. Může se ale třeba stát, že v místě probíhají stavební práce a oblast je uzavřena. V takovém případě můžete buď hru přerušit a vrátit se k ni později, nebo úkol na stanovišti zkusit vyřešit i tak, kousek stranou. A pokračovat k dalšímu stanovišti. V případech, kdy pro plnění úkolu potřebujete třeba vidět nějaký nápis na budově, můžete zkusit využít fotky, které nabízejí mapové aplikace. Pokud se do takové situace dostanete, moc nás to mrzí. Budeme vám vděční, když nám o tom pošlete informaci. V případě potřeby tak můžeme cestu dočasně pozastavit pro další hráče. Pro nahlášení můžete použít tlačítko "Ohlásit problém" v menu. Po kliknutí na něj se ve vaší e-mailové aplikaci otevře k odeslání e-mail s předvyplněnými údaji, kam nám prosím dopište, o jaký problém se jedná. Pokud to uděláte přímo na stanovišti, je jeho identifikace součástí předvyplněných informací.
Určitě, budeme moc rádi. Aplikaci před vydáním každé aktualizace důkladně testujeme, ale něco nám může uniknout. Budeme vám vděční, kdy nás budete o chybě informovat, i kdyby to byl jen překlep v textu. Pro nahlášení můžete použít tlačítko "Ohlásit problém" v menu. Po kliknutí na něj se ve vaší e-mailové aplikaci otevře k odeslání e-mail s předvyplněnými údaji, kam nám prosím dopište, o jaký problém se jedná. Děkujeme!
Pokud aplikaci smažete a znovu nainstalujete, třeba při přechodu na jiný telefon, nemusíte se bát, že byste o vaše nákupy přišli. Jsou registrované k vašemu účtu v obchodě s aplikacemi. Pro obnovení nákupů je aplikaci Filutové funkce, kterou vyvoláte z menu. Klepněte v pravém horním rohu obrazovky na ikonu se třemi proužky, kterou zobrazíte menu. V něm zvolte položku "Obnovit nákupy" a hra si od obchodu (např. App Store u Apple) vyžádá seznam dříve provedených nákupů v aplikaci pod vaším účtem. Dle obdržených informací od obchodu převede příslušné cesty do stavu "zakoupeno", tedy oranžové tlačítko s cenou se zamění za zelené tlačítko pro spuštění cesty.